SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 4126226
nr 412 6226
Bägare
silver, höjd: 8 + teskedar, 7 st. silver, 1800-tal
Utrop:
300 kr
Såld:
400 kr
måndag 22 maj 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver